Zásady dojčenia po prepustení z pôrodnice

Dojciacia mamicka

Po prepustení z pôrodnice je nutné s bábätkom navštíviť pediatra, ktorý vykoná vyšetrenie a bude sledovať váhový prírastok bábätka, početnosť a spôsob dojčenia a pod. Prečítajte si, ako by dieťa malo prospievať, ako často a ako dlho je vhodné dojčiť. Vždy sa ale držte pokynov a rád Vášho lekára.

Dieťa by malo byť prepustené domov až s váhovým prírastkom. Malo by byť vyšetrené pediatrom do 48 hodín po prepustení z pôrodnice.

Pri tejto návšteve by malo byť:

  • Dieťa prehliadnuté, zvážené, mal by byť zistený počet močenia a stolíc. Očakáva sa 6-8 pomočených plienok a 3-6 stolíc za deň do 6. týždňa. Od 6. týždňa môže byť niekoľkodenná absencia stolice.
  • Pposúdené by mali byť prsníky a tiež dojčenie, vrátane polohy, priloženia a sania.
  • Úbytok hmotnosti viac ako 7% od pôrodnej hmotnosti naznačuje možné problémy s dojčením.

Prospievanie dieťaťa

Malo by sa riadiť podľa percentilových grafov, ktoré sú v Zdravotnom a očkovacom preukaze dieťaťa a mladistvého.

  • Dieťa je preto nutné nielen vážiť, ale aj merať do dĺžky.
  • Pokiaľ dieťa tohto veku nepriberá na hmotnosti v priemere 125-200 g/týždeň, potom by mali zdravotníci skontrolovať a ak je treba, opraviť techniku dojčenia.
  • Prírastok hmotnosti je nutné vždy stanovovať od najnižšej popôrodnej hmotnosti a nie od pôrodnej hmotnosti.
  • Ak dieťa stále nepriberá, mal by sa hľadať zdravotný problém a zodpovedajúcim spôsobom by sa mal riešiť.
  • Tvorbu mlieka je možné zvýšiť častým dojčením 10-12x za deň so striedaním prsníkov v priebehu každého dojčenia a odstriekavaním medzi dojčením 8-10x za deň 10-15 minút – najlepšie odsávačkou odsávajúcou mlieko z oboch prsníkov súčasne.
     
Dojciacia mamicka

Dĺžka dojčenia

Výlučné dojčenie 6 mesiacov je dostatočné pre optimálnu výživu dieťaťa a v dojčení možno pokračovať do 2 rokov aj dlhšie, podľa vzájomných potrieb matky a dieťaťa.

  • Dlhodobé dojčenie je veľkou výhodou pre zdravie a vývoj dieťaťa a aj pre matku.
  • Neexistuje žiadny horný limit dĺžky dojčenia a nie sú známe žiadne škodlivé psychologické či vývojové účinky dojčenia dieťaťa vo veku 3 rokov alebo dlhšie.

Dojčené dieťa by malo byť znovu skontrolované pediatrom v 2.-3. týždni na posúdenie prospievania. Je úplne normálne, že dieťa pije aj 12-15x za deň a dojčenie trvá 20-40 minút. Asi po 6 týždňoch sa v dojčení dostaví určitá pravidelnosť. Niektorým deťom stačí dojčenie z jedného prsník, iné vyžadujú pri jednom dojčení prsia obe. Dieťa by malo byť dojčené z jedného prsníka, pokiaľ ho samo nepustí. Odstriekať po dojčení nie je nutné, len v prípade prebytku mlieka v prsníkoch. V obdobiach rastových špurtov 3. a 6. týždeň, 3. a 6. mesiac, môže dieťa vyžadovať častejšie dojčenie aj 12-15x za deň, čo nie je prejavom nedostatku či kvality materského mlieka.

V prvých 6 mesiacoch (aj v horúcom počasí), nie je nutné dieťaťu podávať iné tekutiny ako materské mlieko (napr. čaj, voda, džús). Môžu byť naopak zdrojom kontaminácie či alergénov a ich podanie nie je pre dieťa v čase dojčenia vhodné. Dojčenie v prípade ochorenia matky je možné a mlieko sa tak stáva významným zdrojom protilátok pre dieťa. Existuje len malá skupina liekov, ktorých užívanie sa pri dojčení neodporúča. Bežné antibiotiká, lieky proti bolesti a teplote dieťa neohrozia. Dojčenie počas ďalšieho tehotenstva nepoškodzuje matku, dieťa ani plod.

Laktacna liga

 

  


Článok bol vytvorený z brožúry Laktačnej ligy s ich láskavým súhlasom.

Mohlo by vás zaujímať