Prečo koža svrbí?

Kožné reakcie na tvári, červené škvrny, svrbenie či vyrážky môže spôsobovať množstvo rôznych faktorov. Môžu k nim patriť chronické ochorenia, ako je ekzém, akné alebo rosacea, alergické reakcie na niečo, čo ste zjedli alebo čoho ste sa dotkli, či dokonca obyčajná citlivosť na určitú látku ako prací prášok alebo syntetické či hrubé tkaniny. Tieto reakcie sa môžu objaviť aj vplyvom faktorov životného prostredia, ako sú nadmerné slnečné žiarenie, zmeny teploty či vlhkosti alebo aj klimatizácia. Na pokožku môže mať vplyv aj stres.

Citlivá koža

Zvýšená citlivosť pokožky sa u dospelých objavuje čoraz častejšie. Našťastie už ale bolo vyvinutých mnoho výrobkov, ktoré sú určené priamo na starostlivosť o citlivú pokožku.

Svoje kožné problémy a ich riešenie by ste mali najskôr konzultovať s lekárom. Nižšie sú uvedené niektoré faktory, ktoré môžu prispievať ku svrbeniu alebo podráždeniu pokožky, a kroky, ktoré môžete urobiť a ktoré pomôžu priniesť určitú úľavu.

Alergia

Pod pojmom alergia si možno predstaviť prehnanú reakciu organizmu na úplne bežné látky vyskytujúce sa v našom prostredí. Po kontakte s alergénom dochádza v tkanive, ktoré sa do kontaktu s dráždivou látkou dostalo, k imunitnej odpovedi. Táto odpoveď sa potom navonok prejavuje ako alergická nádcha, astma alebo napríklad svrbivý atopický ekzém. Alergickú reakciu môžu spôsobovať potraviny (napríklad mlieko, vajcia, arašidy či ryby) alebo čiastočky peľu, roztoče či spóry plesní.

Ak sa domnievate, že trpíte alergickými príznakmi, kontaktujte svojho lekára, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu.

Žena s krémom na tvári

Ďalšie faktory spojené s prostredím

Pokožka tváre je neustále vystavená pôsobeniu prírodných živlov, preto niet divu, že je to práve ona, ktorá je na podráždenie obzvlášť náchylná. K environmentálnym faktorom, ktoré môžu vyvolať reakciu, patria extrémne teploty alebo nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu, čo spôsobuje vyrážku známu ako slnečný ekzém, prípadne spálenie slnkom. Vždy používajte opaľovací výrobok s ochranným faktorom 30 alebo vyšším a počas najparnejších častí dňa sa slnku úplne vyhýbajte.

Reakcie na kozmetické výrobky

Reakcií na kozmetické výrobky pribúda. Niektoré výrobky nie sú pre pokožku vhodné. Tieto reakcie môžu mať podobu od podráždenia až po úplnú alergickú reakciu a najčastejšie postihnutou oblasťou býva práve tvár. Ak máte citlivú kožu, nové výrobky pred použitím vždy otestujte (napríklad na pokožke zápästia), a ak máte u seba podozrenie na reakciu na konkrétny výrobok, radšej ho prestaňte používať.

Ako dopomôcť úľave od svrbenia a podráždenia

Podobne ako pri liečbe ekzému či iných kožných ochorení spôsobujúcich svrbenie a podráždenie existuje okrem vyššie uvedených konkrétne odporúčanie niekoľkých krokov, ktoré vám môžu dopomôcť k úľave:

  • Miesta, ktoré svrbia, pokiaľ možno neškrabte, pretože to môže zhoršiť stav pokožky a spôsobiť zápal alebo aj infekciu. 
  • Pomôcť môže prikladanie studených, vlhkých obkladov. V prípade suchej kože naneste na ešte vlhkú pokožku hydratačný výrobok. 
  • Používajte jemné mydlá a čistiace prostriedky a vyvarujte sa akýchkoľvek výrazne parfumovaných produktov. Platí to aj pre pracie prášky. 
  • Prikladanie plátkov uhorky na tvár pomôže hydratovať a schladiť pleť a je veľmi osviežujúce. 
  • Umývajte sa vždy len teplou vodou, nikdy nie horúcou.