Môže stres spôsobovať ekzém?
Stres je široký pojem zahŕňajúci množstvo rôznych emócií, ako sú úzkosť, zlá nálada, depresia alebo panika, s výsledným celkovým negatívnym pocitom. Môže sa prejavovať rôznymi spôsobmi a bez toho, aby ste chceli, môže sa premietnuť do všetkých aspektov vášho života. Stres na vás potom nemusí mať len duševný a emocionálny vplyv, ale aj fyzický.
Ak vy alebo niekto z vašej rodiny už ekzém máte, niet pochýb o tom, že psychologické faktory ho môžu zhoršiť a spôsobiť vzplanutie ekzému či záchvaty ťažkého svrbenia. Stresový hormón kortizol má vplyv na imunitný systém a môže napomôcť vzniku týchto vzplanutí. Z niekoľkých štúdií navyše vyplýva, že stres v niektorých prípadoch zrejme negatívne ovplyvňuje bariérové funkcie kože a môže teda ovplyvňovať aj niektoré kožné ochorenia.
K hlavným príčinám stresu u dospelých patria:
- Tlaky v práci či strata zamestnania
- Úmrtie blízkej osoby
- Sťahovanie
- Finančné starosti
K hlavným príčinám stresu u detí patria:
- Sociálne tlaky, napr. šikanovanie
- Učenie sa na skúšky
- Rozvod či strata rodičov
V obdobiach stresu svojej pokožke rozhodne venujte špeciálnu starostlivosť a pokúste sa vyhnúť fyzickým dráždivým faktorom. Ku krokom, ktoré môžete podniknúť, patrí:
- Pravidelne sa sprchujte s jemnými neparfumovanými mydlami
- Ak dávate prednosť kúpaniu, nekúpte sa dlhšie ako 10 minút
- Pri sprchovaní a kúpaní používajte teplú (nie horúcu) vodu
Ako najlepšie bojovať so stresom?
Na stres každý reaguje inak, ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť stres zvládnuť:
- Zamerajte sa na to, čo u vás stres spôsobuje, aby ste si mohli vytvoriť návyky či stratégie, vďaka ktorým sa na tieto spúšťače pripravíte alebo ich budete riešiť.
- Obdobie veľkého stresu vám pomôže zvládnuť zdravý životný štýl.
- Buďte aktívni, choďte von na čerstvý vzduch a za pohybom.
- Doprajte si dostatok spánku.
- Nezabudnite na zdravú stravu a dostatok tekutín.
- Čas na seba – nezabudnite si cez deň urobiť čas na odpočinok a na činnosti, ktoré vám robia radosť.
- Stanovujte si dosiahnuteľné ciele – zaujímavé výzvy alebo získavanie nových schopností či zážitkov vám môže zvýšiť sebavedomie, dodať vám sily a dať vám pocit pohody a dosiahnutia úspechu.
- Dobrovoľníctvo – pomáhanie druhým môže byť často skvelým liekom na negatívne myšlienky o vašich vlastných starostiach.