Príznaky a prevencia ekzému
Príznaky
Príznaky u najmenších detí
Pokožka najmenších detí je na vplyvy prostredia citlivejšia ako koža dospelých. Ekzém sa môže objaviť už v prvých týždňoch života a prejavovať sa ako suchá či dokonca poškodená koža na čele, lícach, brade alebo stehnách. Svrbenie môže tiež narúšať spánok bábätka.
Príznaky u detí
U detí starších ako dva roky sa ekzém prejavuje ako suchá, sčervenaná a olupujúca sa pokožka, najčastejšie v kožných záhyboch, aké nájdeme v lakťových jamkách, pod kolenami a za ušami, na zápästiach, členkoch a rukách.
Príznaky u dospelých
U dospelých sú prejavy ochorenia v mnohom rovnaké, väčšinou však postihujú iné oblasti, napríklad krk, hlavu, ramená a hrudník.
Príznaky u seniorov
Koža sa s pribúdajúcim vekom stenčuje a zvyšuje sa jej citlivosť. U starších osôb sú príznaky do značnej miery rovnaké ako u mladších dospelých, môžu však byť závažnejšie z dôvodu stenčenia vrstvy podkožného tuku a zníženia hydratácie pokožky.
Prevencia
Napriek tomu, že genetika hrá v prípade ekzému významnú úlohu (rodinná anamnéza ekzému zvyšuje riziko prepuknutia ekzému u detí), existuje viacero krokov, ktoré vám pomôžu vznik ekzému ovplyvniť.
- Udržiavajte pokožku hydratovanú, najmä po sprchovaní a v suchom počasí
- Vyhnite sa kúpeľom s teplotou vody vyššou ako 36 °C a nikdy sa nekúpte dlhšie ako 10 minút
- Pri osobnej hygiene aj pri praní používajte jemné mydlá
- Pred syntetickými tkaninami dávajte prednosť bavlne a ľanu
- Pravidelne doma vetrajte
- Používajte neparfumované kozmetické výrobky
- Pokúste sa neškrabať sa, pretože tým len zhoršíte začarovaný kruh svrbenia a škrabania