Denník pre zdravú pokožku

Ak trpíte atopickým ekzémom alebo inými kožnými problémami, ako je citlivá pokožka, akné alebo podráždenie kože, možno ste si vedomí niektorých spúšťačov, ktoré môžu odštartovať ich vznik – napríklad príliš slniečka, silné mydlá, rôzne potraviny či napríklad len stresujúci deň. Konkrétne v prípade ekzému môže k vzniku prispieť alebo ho spôsobiť celý rad faktorov mimo genetiku, napríklad životné prostredie, fyzické dráždivé faktory a alergény.

Píšuci človek so šálkou kávy

Pretože sa kožné problémy môžu zhoršiť v dôsledku vplyvu takého množstva aspektov na náš každodenný život, zaznamenávanie do tzv. kožného denníka Vám môže pomôcť sledovať spúšťače, ktoré na Vás a Vašu pokožku majú vplyv. Denník zameraný na Vašu kožu Vám tiež môže pomôcť pamätať na dodržiavanie prospešných návykov.

Pamätajte na to, že Váš kožný denník nemá nahrádzať lekársku diagnózu. Určite sa porozprávajte s lekárom, ak Vás čokoľvek na Vašej pokožke znepokojuje alebo to má vplyv na Váš každodenný život. Poraďte sa s lekárom skôr, než vykonáte akékoľvek väčšie zmeny svojich každodenných návykov (napr. vyradenie niektorých potravín zo stravy).

Váš osobný kožný denník

Aby ste si udržali motiváciu písať záznamy každý deň, musíte si ako pri akomkoľvek inom denníku nájsť spôsob zaznamenávania informácií, ktorý Vám bude vyhovovať. To môže znamenať, že si budete písať poznámky večer pred spaním alebo si zapisovať aktuálne informácie cez deň, alebo že denník v papierovej podobe doplníte poznámkami v telefóne. Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob písania denníka, mali by ste sledovať stav svojej pokožky aj udalosti v priebehu dňa, ktoré na Vašu pokožku podľa Vašej mienky mohli mať nejaký vplyv.

Žena umývajúca si tvár

Fyzické dráždivé faktory

Fyzické dráždivé podnety môžu byť hlavným faktorom prispievajúcim k ekzému a ďalším podráždením kože. Zaznamenávanie vecí, ktoré si na kožu dávate alebo ktoré s ňou prídu do kontaktu, Vám pomôže tieto spúšťacie faktory sledovať. Nižšie uvádzame niekoľko príkladov spúšťacích faktorov, na ktoré si treba dať pozor:

  • Make-up a štetce či hubky na jeho nanášanie plus ďalšie prípravky na pokožku ako hydratačné prípravky alebo rôzne umývacie gély, ktoré môžu obsahovať dráždivé látky.
    • Nezabudnite pravidelne jemne umývať svoje štetce a hubky na nanášanie make-upu a dodržiavať odporúčanú dobu, kedy je treba make-up vymeniť za nový (riasenku by ste napríklad mali obmieňať za novú každé 3 mesiace).
  • Prípravky na ošetrenie pokožky ako krémy na ruky alebo telo.
  • Vlasové prípravky, ktoré taktiež môžu podráždiť tvár.
  • Parfumy
  • Mydlá a sprchové gély, najmä tie silne parfumované.
  • Pracie prostriedky a/alebo čistiace prípravky u Vás doma.
  • Pri oblečení treba venovať pozornosť rôznym typom tkanín.
  • Všeobecne je dobré sledovať všetko, čo si aplikujete na pokožku.
     

Potraviny

Vznik atopického ekzému či iné príznaky môžu u detí i dospelých vyvolávať rôzne potraviny. Sledujte potraviny, ktoré jete, a to, či sa u Vás objaví nejaká reakcia – vplyv niektorých potravín sa u ekzematikov môže prejaviť niekoľko hodín až dní po ich požití.

Ako u kohokoľvek iného platí, že stravovať sa zdravo je dôležité pre Vaše celkové zdravie a dobrý pocit. Môžete sa porozprávať s lekárom alebo aj dietológom a požiadať o konkrétne odporúčania. Tu je však niekoľko všeobecnejších rád:

  • Jedzte čo najviac ovocia a zeleniny – Svetová zdravotnícka organizácia odporúča zjesť minimálne 400 g ovocia a zeleniny denne, pretože ide o vynikajúci zdroj vlákniny, vitamínov a minerálov, a navyše tak môžete predísť chronickým chorobám, ako sú niektoré srdcové ochorenia a rakovina.
  • Pamätajte na hydratáciu – dospelým sa odporúča vypiť 6-8 pohárov vody (alebo iných nesladených nealkoholických nápojov) denne.
Priatelia si pochutnávajú na rýchlom občerstvení

Než sa rozhodnete vyradiť niektoré potraviny zo svojho jedálnička, mali by ste sa porozprávať s lekárom či alergológom, ktorý Vám zabezpečí odbornú diagnózu a odporučí ďalší postup. Je dôležité pamätať na to, že jedlo nemá vplyv na každého, kto trpí ekzémom alebo inými kožnými problémami a zmeny v jedálničku nepodložené odbornou diagnózou môžu viesť k závažnejším problémom.

Vedeli ste, že cukor nepatrí k faktorom zhoršujúcim ekzém?

Stres

Stres môže mať negatívny vplyv aj na Vašu pokožku, preto je vhodné spúšťače stresu sledovať a zároveň si osvojiť techniky, ktoré vám pomôžu so stresom efektívne pracovať. Kliknite tu pre ďalšie informácie o strese a ekzéme.

Návyky spojené s umývaním a sprchovaním

Je logické, že návyky spojené s umývaním a sprchovaním – to, ako sa staráte o svoju pokožku – môžu prispieť k rôznym druhom jej podráždenia. Je užitočné vedieť, či nejaké zmeny, ktoré ste vo svojich návykoch spojených s osobnou hygienou urobili, mali vplyv na Vašu pokožku; v tomto prípade vám kožný denník môže tiež pomôcť udržiavať dobré návyky. Oplatí sa venovať pozornosť napríklad týmto veciam:

  • Ovplyvňuje podráždenie Vašej pokožky frekvencia Vášho sprchovania, kúpania či umývania tváre?
  • Viete o niektorých mydlách alebo zmäkčujúcich prípravkoch, ktoré Vašej pokožke pomáhajú alebo jej prekážajú?
  • Dodržujete pri kúpaní a sprchovaní správne návyky, ako je používanie teplej vody namiesto horúcej a osušenie kože poklepávaním?
  • Ako často sa dotýkate podráždenej pokožky na tele alebo na tvári alebo si ju škrabete? Pokiaľ sa snažíte to nerobiť, cítite rozdiel?

Nezabúdajte, že kožný denník rozhodne nie je náhradou za lekársku diagnózu; môžete sa však vďaka nemu dozvedieť viac o svojich kožných problémoch a začať s nimi samostatne niečo robiť.